Imunoterapija in nosečnost ne gresta z roko v roki

Imunoterapija in nosečnost ne gresta z roko v roki

Vemo, da je rak postal izjemno razširjena bolezen. Če je ta pravočasno odkrita, se lahko povsem pozdravi. Na to precej lahko vplivajo tudi sami bolniki, če imajo seveda dovolj volje in energije. V veliki meri pa za ozdravitev poskrbijo zdravniki oziroma onkologi, ki morajo za bolezen izbrati primerno obliko zdravljenja. Ob besedi raka nam v tem primeru zagotovo najprej pride na misel kemoterapija. Seveda so možne še druge oblike zdravljenja.

Novejša oblika zdravljenja raka se imenuje imunoterapija. Ta je zlasti primerna za določeno vrsto raka. Čeprav se je takšna metoda pri marsikaterem rakavem pacientu pokazala za nadvse uspešno, pa na žalost ni vedno tako. Prav tako imunoterapija ni primerna za vse. V prvi pa se v času zdravljenja z njo je priporoča nosečnost.

 

Metoda zdravljenja raka lahko poškoduje plod

Na vprašanje, ali je imunoterapija primerna za prav vsakega bolnika z rakom, je odgovor povsem jasen, da ne. O tem se seveda bolnik natančneje posvetuje tudi s svojim izbranim onkologom. Dejstvo pa je, da se med takšno obliko zdravljenja raka zagotovo ne priporoča nosečnost. Namreč imunoterapija bi plod lahko tudi poškodovala.

Tudi za moške bolnike velja, da med zdravljenjem z omenjeno metodo ne smejo zaploditi otroka. Za ženske v rodni dobi ter moške je med zdravljenjem pa tudi po njej, vsaj šest mesecev, obvezna kontracepcija.

 

Možni stranski učinki imunoterapije

Ena od metod zdravljenja raka je torej lahko tudi imunoterapija, ki se je pri marsikaterem bolniku izkazala za čudežno. Na žalost pa to ne velja za vse bolnike. Pri nekaterih se namreč že kaj kmalu po pričetku zdravljenja pričnejo pojavljati številni precej težki stranski učinki, kot so na primer močne bolečine v želodcu. V tem primeru je zdravljenje pametno ustaviti ter ga po posvetu z onkologom nadaljevati nekoliko kasneje.

Med pogoste stranske učinke sodi tudi povišan krvni sladkor.